Apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Akademię przygotowali uczniowie klasy trzeciej.
Konstytucja 3 Maja była największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Wielkiego obradującego od 1788 do 1792 roku. Historyczna sesja izb połączonych odbyła się w roku 1791 na Zamku Królewskim, w Sali Senatorskiej. Zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja dokonano w patriotycznej atmosferze, po wielogodzinnych obradach i w tajemnicy przed stronnictwem hetmańskim, które było przeciwne reformom. Była pierwszą na kontynencie europejskim, a drugą po amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Wprowadzała monteskiuszowski trójpodział władzy. Rzeczpospolita stawała się monarchią konstytucyjną, czyli państwem z silną pozycją króla, ograniczoną zapisami konstytucji. Konstytucja znosiła także godzące w bezpieczeństwo państwa wolną elekcje i liberum veto, reformowała pozycję mieszczan w Rzeczypospolitej oraz zmieniała pojęcie narodu, który nie utożsamiano już, jak to było wcześniej, tylko ze szlachtą. Konstytucja 3 Maja miała w intencji Jej autorów zapoczątkować proces reformowania państwa. Po uchwaleniu „konstytucji politycznej”- jak określali ustawę majową”- twórcy dokumentu pragnęli przeprowadzić przez sejm „konstytucję moralną”, reformującą prawo sądowe, sprawy wychowania i oświaty.
Do dziś Konstytucja 3 Maja jest przykładem pragmatycznego i dalekowzrocznego myślenia polityków, którzy w trudnych warunkach zewnętrznych podjęli dzieło naprawy Rzeczypospolitej. Dokonali oni istotnej zmiany ustroju Polski bez uciekania się do metod rewolucyjnych. Ustawa Rządowa zwiększała autorytet naszego państwa na arenie międzynarodowej, a samym Polakom uświadomiła, że potrafią przezwyciężyć „zadawnione rządu naszego wady”.