NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Dnia 30 kwietnia 2025 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię o patriotycznej wymowie przygotowali uczniowie klas drugich. Licealiści przypomnieli okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji oraz rolę i znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna. Nie zabrakło również odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Uroczystość przygotowana przez licealistów była wspaniałą okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii.
Święto Konstytucji 3 Maja – była największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Wielkiego (1788 – 1792). Historyczna sesja izb połączonych odbyła się w roku 1791 na Zamku Królewskim w Sali Senatorskiej. Zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja dokonano w patriotycznej atmosferze, po wielogodzinnych obradach i w tajemnicy przed stronnictwem hetmańskim, które było przeciwne reformom. Była pierwszą na kontynencie europejskim, a drugą po amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą.
Wprowadzała monteskiuszowski trójpodział władzy. Rzeczpospolita stawała się monarchią konstytucyjną, czyli państwem z silną pozycją króla, ograniczoną zapisami konstytucji. Konstytucja znosiła także godzące w bezpieczeństwo państwa wolną elekcję i liberum veto, reformowała pozycję mieszczan w Rzeczypospolitej oraz zmieniała pojęcie narodu, który nie utożsamiano już, jak to było wcześniej, tylko ze szlachtą. W dokumencie zapisano, zgodnie z ideą oświeceniową, że to naród jest źródłem władzy. Konstytucja 3 Maja miała w intencji Jej autorów zapoczątkować proces reformowania państwa.
Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. Podczas okupacji Polski, w czasie II wojny światowej nasi rodacy nie mogli obchodzić uroczystości związanych z uchwaleniem Ustawy Rządowej. Natomiast po II wojnie światowej Święto Konstytucji 3-Majowej zostało zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono dopiero ustawą z 1990 roku.
Do dziś Konstytucja 3 Maja jest przykładem pragmatycznego i dalekowzrocznego myślenia polityków, którzy w trudnych warunkach zewnętrznych podjęli dzieło naprawy Rzeczypospolitej. Dokonali oni istotnej zmiany ustroju Polski bez uciekania się do metod rewolucyjnych. Ustawa Rządowa zwiększała autorytet naszego państwa na arenie międzynarodowej, a samym Polakom uświadomiła, że potrafią przezwyciężyć „zadawnione rządu naszego wady”. Konstytucja 3 Maja stała się inspiracją dla wielu naszych rodaków walczących o odzyskanie niepodległości i odegrała ogromną rolę w formowaniu nowoczesnego narodu polskiego.


